Komistasin viimati IKEAs lihapalle mugimas käies uue toote otsa: iseseisva elu stardipakk. Komplekt koosneb hoiukastist ja erinevatest köögitarvikutest: potid-pannid, taldrikud-kausid-klaasid, söögiriistad, lõikelauad, rätikud ja muu mant. Kus selline stardipakk siis oli, kui mina ühikasse kolisin? Ah jah, meil polnud siis veel IKEAtki. Igatahes, IKEA stardipakk kasutab edukalt ära mõningaid tootepsühholoogia võtteid, nagu näiteks…
Las ma olen suur
Vaadates toote turule toomise hetke (vahetult kooli algul), siis eeldatavasti on toote sihtrühmaks kodust välja kolivad ja iseseisvat elu alustavad noored. Igale noorele on teadupoolest oluline olla ‘vana’ (ja iga vana tahab jälle olla noor, mis värk sellega on?). IKEA reklaamib toodet kui ‘iseseisva elu’ komplekti, mis seostub autonoomia ja täiskasvanulikkusega. Komplekti ostes tunneb noor, et jah, vau, olen tõesti suur ja tubli vastutustundlik täiskasvanu. Võrdluseks, kui IKEA turundaks kremplit kui “elementaarset köögikomplekti”, oleks emotsionaalne efekt väiksem.
Las ma mõtlen vähem
Emme-issi tiiva alt välja kolides on palju asju, mis tuleb iseseisva elu alustajal endale hankida. Kõigi nende välja mõtlemine ja puuduliku avastamine ei pruugi esimese hooga pähegi tulla. 15-aastasel minul tegi ka enamus mõttetööst ja kingakarpi pakkimisest ära mu armas ema. IKEA vähendab (noore enda või tema vanema) nuputamiskoormat, grupeerides esmavajaliku kokku üheks põhjalikuks pakiks, mille saab vähese vaevaga poest kaenlasse haarata, selmet kodus ajusid sügada ja siis lõputus IKEA-labürindis pajalappe taga ajada.
Las ma maksan vähem
Stardipaki hind on 58,54€. Eraldi ostes on toodete summaarne hind 65,04€. Seega on stardipaki puhul hinnavõit 10%. Küll aga tuleks mõelda, kas kõik IKEA poolt komplekteeritud tooted on ikkagi vajalikud? Mina näiteks kolisin ühikasse ainult ühe taldriku, kausi, kruusi, noa, kahvli ja lusikaga. Elasin edukalt kuus aastat oma üksikeksemplaridega ära ja pajalapi asemel kasutan siiamaani käterätikut. Kui hinnavõrdlus pole mitte eraldi ostetud IKEA toodetega, vaid näiteks komplekt versus Uuskasutuskeskusest ostetud üksikud vahendid, siis tuleb viimane odavam. Komplekt aga jätab mulje, et ma saan rohkem väärtust väiksema hinnaga, isegi kui ma kõiki komplektis sisalduvaid asju muidu ei ostaks.
Las ma saan ka osa
Reklaamplakatilt ei lugenud ma välja, aga kui IKEA turundaks komplekti kui piiratud või hooajalist pakkumist, kasutaksid nad nappuse põhimõtet. Sellisel juhul tekiks tahes-tahtmata surve osta, enne kui pakkumine lõppeb või kaup otsa saab. Tulemuseks oleks ostutõenäosuse kasv.
Igatahes on väga vahva, et IKEA on oma stardipakkidega uues kohas sisse seadmise veelgi mugavamaks teinud. Teisalt julgustan kõiki piiluma ka taaskasutuskauplustesse – IKEA keskkonnasõbralikud alternatiivid, kust leiab samuti palju kasulikku, omapärast ja põnevat. Mõned, kuhu kiigata: Uuskasutuskeskus, Sõbralt Sõbrale, Yaga.ee (veebis), Facebook Marketplace, soov.ee.